Sådan bruger Odds Calculator

Sådan bruger du IntelliPokers Odds Calculator
Når du spiller poker online på PokerStars, er det ret let at vide, om du var heldig i en hånd og vandt en stor pulje, eller om du fik et uheldigt bad beat og tabte en hånd. Tabte dine esser til konger? Sort uheld. Ramte du en flush på riverkortet, hvor alle pengene blev lagt i puljen på turnkortet, og du spillede mod et par? Heldigt.

Det er dog ikke nok, at du kun er klar over disse ret basale fakta. Det er vigtigere – og altafgørende når du skal forbedre dine pokerevner – at du ved, hvor heldig eller uheldig du var. Det kunne jo have været en 50/50, som du vandt, eller måske ramte du en one-outer på riverkortet. Det er to meget forskellige situationer, men begge med samme resultat. Den eneste måde du med sikkerhed kan vide, hvor heldig du var, er ved at kigge på dine odds (eller procentuelle chance) for at vinde (eller tabe) i den situation. Det er muligt at udregne et cirkatal i hovedet, men heldigvis for dig har IntelliPoker deres helt egen fejlfri Odds Calculator, der laver hele udregningen for dig.

Vi gennemgår først, hvordan du bruger vores Odds Calculator, og derefter viser vi dig nogle måder, hvorpå du kan bruge den til at forbedre dit spil.


Sådan bruger du Odds Calculator
Trin 1: Klik på en valgfri avatar, og indtast to lommekort for den spiller. For at lave udregningen skal du indtaste mindst én anden spillers lommekort også. Mange puljer er heads-up, så det er nok med to spillere. Hvis det dog er en mere kompliceret pulje med flere spillere, kan du endda også indtaste hver enkelt spillers lommekort, hvis du vil! Hvis du kun vil have oplysninger om chancerne for hver hånd før floppet, så skal du klikke på "EVALUATE". Den procentuelle chance for at vinde (også kendt som equity) vises på skærmen.

Trin 2: Ofte vil vi gerne dykke lidt dybere ned i analysen af hånden og se, hvordan vores hånd fremstår på floppet eller turnkortet også. For at gøre dette skal du bare klikke på et hvilket som helst fælleskort, så vil du kunne indtaste det specifikke flop, du ønsker. Når du er tilfreds, trykker du "OK". Hvis du vil gå videre og se vinderchancer på turnkortet, skal du indtaste fire kort i stedet for tre. Klik på "EVALUATE", så får du vist den nye procentuelle chance for at vinde.

Trin 3: Klik på "RESULT", hvis du vil se, hvorledes hænderne står i forhold til hinanden. Klik på "SHARE", hvis du vil dele din succes eller fiasko med dine pokervenner – men husk nu ikke at poste for mange bad beats-historier, hvis du gerne vil have, at vennerne fortsætter med at like dig

Det var det hele – så nemt er det.

Sådan lærer du af Odds Calculator
Selvom det er ret nemt og ligetil at bruge Odds Calculator er det ikke noget, du har lyst til at gøre, når du skal træffe en svær beslutning midt i en pokerhånd. Du ville nok skulle sidde udenfor, og vigtigst af alt vil du kun kunne komme med et kvalificeret gæt på din konkurrents lommekort, eftersom poker er et spil, hvor du ikke kan få alle oplysninger. Odds Calculator er virkelig anvendelig, når du skal gennemgå dit spil efter en session.

Det er en god idé at markere alle de interessante hænder, hvor du har skullet træffe en svær beslutning. Når du er færdig med at spille, skal du indtaste hænderne og bordet, hvis det er en beslutning taget efter floppet, i Odds Calculator for at se oddsene. Lad os sige, at du er oppe imod en all-in på floppet, og du har en flush draw. Uden at kende oddsene er det svært at vide, om du skal kalde eller folde. Men så snart du har indtastet hænderne i Odds Calculator og ser, at du kun har ca. 33% chance for at vinde – som ofte er tilfældet med en flush draw – er det helt tydeligt, at det er forkert at kalde og korrekt at folde. Det er fordi, at dine pot odds ikke er gode nok til at kalde, hvilket du kun kan komme frem til, når du kender oddsene.

Odds Calculator hjælper dig ikke blot med at træffe de rigtige beslutninger i fremtiden, men det er også brugbart værktøj til at udregne odds i de situationer, du ofte havner I i Texas Hold'em. Det kan være A-K vs. Q-Q (43%/57%) eller 8-7 i samme kulør vs. Q-J i forskellige kulører (40%/60%), eller hvad du har lyst til.
Prøv IntelliPokers Odds Calculator før din næste pokersession. Det er ikke bare sjovt at bruge, det kan også i den grad hæve dit pokerspil!
For flere vindende pokertips skal du oprette din GRATIS PokerStars-konto og tilmelde dig vores skole. Hvis du allerede er medlem af vores skole, hvorfor så ikke foretage en indbetaling og prøve vores forslag ved bordene?


Vi anbefaler, at du også læser disse strategitips.


Foldemonstre

Three-Bet Bluffs

Sådan spiller du et Flush Draw


For flere vindende pokertips skal du oprette din GRATIS PokerStars-konto og tilmelde dig vores skole. Hvis du allerede er medlem af skolen, hvorfor så ikke foretage en indbetaling og prøve denne strategi ved bordene?


Sørg for at bruge koden "SchoolDA", når du opretter din nye konto, så du kan benytte dig af vores velkomstbonus. Bemærk, at bonuskoden kun kan indtastes, hvis du tilmelder dig fra en PC-version af vores software.